PC-IN-HOUSE - Naprawa i serwis komputerowy In-House
PC-IN-HOUSE - serwis komputerowy
serwis@serwispc-inhouse.pltel.: 691 878 966

Zmiana w Intelu – Pentium Kaby Lake na Pentium Gold

Strona główna » Blog » Zmiana w Intelu – Pentium Kaby Lake na Pentium Gold
Zmiana w Intelu – Pentium Kaby Lake na Pentium Gold

Wszyscy doskonale znają firmę Intel. Tak właśnie to ta firma, która dziś gości w naszych domach, w naszych komputerach w postaci procesora. Istnieje od 18 lipca 1968r., a założycielami byli Gordon E. Moore oraz Robert Noyce Procesory. Intel – jednego z największych na świecie producentów układów scalonych uchodzą za jedne z najlepszych, jeśli chodzi o komputery osobiste. Owe procesory i ich kolejne generacje są coraz lepsze, szybsze, mocniejsze, a wszystko to zgodnie z prawem Moore’a. Jednak oprócz procesorów firma produkuje płyty główne, chipsety do płyt. Na rynku z logo Intel dostępne są również karty sieciowe, pamięci Flash, systemy zarządzające pamięcią masową, zintegrowane układy graficzne oraz procesory do systemów wbudowanych.

Jak zaczynał Intel

Na początku swej działalności firma produkowała pamięci RAM. Natomiast pierwszy procesor i4004 powstał w 1971 roku. Dziesięć lat później firma IBM wykorzystała procesor 8088 do produkcji komputerów IBM PC. W związku z dużą konkurencją i zmniejszającym się udziale na rynku zrezygnowano z produkcji pamięci RAM. Największy nacisk kładziono na produkcję procesorów i mikroprocesorów.  Dołączono do tego promocję komputerów osobistych, gdzie firma była największym dostawcą procesorów. Dziś jest jedną z największych firm działających w runku IT.

Obecnie procesory to  to: Pentium– wersja M (do laptopów),  podstawowe 2,3,4, wersja D – dwurdzeniowa, Celeron – wersja M (do laptopów) i D, procesory do serwerów Itanium i Xeon  oraz  wiele innych.

W grudniu 2016 weszły na rynek desktop-owe procesory Intel Kaby Lake. Zdaniem ekspertów wprowadzono ulepszenia polegające na podwyższeniu bazowego taktowania. Producent poprawił w nowych układach zarządzanie energią, stąd lepsza wydajność. Coś dla fanów podkręcania Pecetów. Zwiększyła się także wydajność zintegrowanych układów graficznych i dzięki nim Netflix będzie działał na komputerach w rozdzielczości 4K. Starsze modele nie będą mogły z tego niestety skorzystać.

Obecnie Intel Kaby Lake zmieniło nazwę na Pentium Gold. Zmieniono Pentiumy G4560, G4620 oraz G4600. Metamorfoza pokaże się w listopadzie 2017 roku. Gold czyli złoto – to brzmi chyba dobrze. Coś mi mówi, że zmiana polega na pokazaniu, że są to lepsze produkty niż Apollo Lake.  Chociaż zmianie ulega tylko sama nazwa to ma znaczenie gdyż użytkownikom ciężko było odróżnić procesory do komputerów stacjonarnych od niskonapięciowych przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Te drugie to Pentium Silver SoC Gemini Lake, one także maja się pojawić.

Zobacz również

W naszej ofercie

Masz problem z komputerem i potrzebujesz pomocy?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
tel.: 691 878 966
Copyright (C) serwispc-inhouse.pl Realizacja: Estymo Estymo